Co dělat proti celulitidě a tukovým polštářkům?

0
 • Protože celulitida se tvoří již ve spodních vrstvách kůže, nelze tento problém v pokročilém stadiu odstranit pouze používáním krémů a mastí. Ošetření celulitidy v kosmetických studiích se většinou skládá z lehké masáže a manuální lymfatické drenáže. Ty podpoří prokrvování a zbaví tkáň přebytečné tkáňové tekutiny. Aby výsledky byly trvalejší, musí se ošetření provést nejméně desetkrát.
 • Rovněž proti tukovým polštářkům můžeme najít pomoc u odborníků. U tzv. elektrolipolýzy, kterou smí provádět pouze lékař, se za lokálního umrtvenízavádějí pod kůži do tukové tkáně velmi tenké jehličky a spojují se se slaboproudými elektrodami. Stimuluje to prokrvení tkáně a látkovou výměnu v tukových buňkách. Celulitida však jen zřídka úplně zmizí, tukové buňky zůstávají zachovány.
 • Odsávání tuku neboli liposukce se provádí pod narkózou téměř u všech problémových oblastí. Pokud se odsává větší množství tuku, musí následně plastický chirurg provést vyhlazení tkáně. Operace není vzhledem k velkým bolavým plochám zcela bez rizika a má smysl jen tehdy, je-li po ní člověk sportovně aktivní a dbá na stravu bez tuků. Jinak se zbývající tukové buňky znovu naplní.
 • Neúčinnější metodou v boji proti pomerančové kůži a nepříjemným tukovým polštářkům je kombinace nízkokalorické stravy s péči o pokožku, masáží, pravidelným pohybem a sportem. Je třeba i snížit hmotnost, pokud je to nutné.
 • Pozor na radikální diety slibující rychlý úspěch. Prokážou vám tzv. „medvědí službu“, protože nárazové diety ještě více zatíží vazivo v problémových partiích.

 Celulitida – je typická pro ženy?

 • Celulitida neboli dermatopanniculosis deformans je skutečně rozšířena mezi ženami. Trpí ji kolem 80% žen nad dvacet let, muže téměř nepostihuje. Dispozice k ní se dědí z matky na dceru a jejím předpokladem je zvláštní struktura kůže.
 • Tento syndrom, nazývaný původně cellulitis, není vlastně žádná nemoc, jak by se podle zakončení – itis mohlo zdát. V běžném jazyce se prosadilo označení celulitida.
 • Podle jejího vzhledu se nerovné a dolíčkovaté kůži na stehnech, kyčlích a zadečku říká také „pomerančová kůže“.
 • Celulitida se tvoří v tukovém vazivu, jestliže se zvětšené tukové buňky tlačí napnutou pojivovou tkání z hlubších vrstev kůže nahoru pod pokožku.,
 • Odpovídající pravidelná nízkokalorická strava, dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a hlavně dostatek tekutin – minimálně 2-3 litry denně (především neslazených) dokáže látkovou výměnu tak rozproudit, že lymfatická tekutina odteče. Pravidelný pohybem, cvičením a posilováním celulitida zcela zmizí.
 • Boj s problémovými partiemi podpoříte vitaminem C, zinkem a draslíkem – zlepšují látkovou výměnu a pomáhají spalovat tuku
 • Vyhýbejte se skrytým tukům v potravinách, smaženým pokrmům, sladkým a soleným pochutinám. Omezte cukr, včetně umělých sladidel a sladkých výrobků. Vyhněte se konzumaci bílého pečiva a zvolte raději konzumaci celozrnného pečiva. Omezte konzumaci alkoholu, kofeinových výrobků, energetických a proteinových nápojů včetně energetických tyčinek.
 • Sportem nejen zvyšujete odolnost, ale podporujete i výstavbu svalových buněk. Zvláště účinné je plavání a aquagymnastika. Už po pár měsících pravidelného cvičení se pokožka viditelně napne a vyhladí.
Sdílet: