Pozitivní i stinné stránky působení slunečních paprsků na zdraví.

0
  • Sluneční světlo je pro organismus nepostradatelné. Podněcuje krevní oběh, zvyšuje obsah kyslíku v krvi, posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu.
  • Ale příliš slunečního záření škodí zdraví, především pokožce. Úpal není varovným signálem, nýbrž i prvním příznakem poškození kůže, které se může projevit i jiným způsobem. Od roku 1950 je nebezpečí rakoviny kůže z nadměrného slunečního záření 6x vyšší. Zvýšení výskytu melanomu vědci zdůvodňují ztenčováním ozonové vrstvy v zemské atmosféře, která tak propouští více ultrafialového (UV) záření. Dlouhovlnné UV záření (typ A), způsobující předčasné stárnutí kůže, zůstává po celý rok zhruba stejně intenzivní. Krátkovlnné UV paprsky (typ B) jsou odpovědné za hnědnutí kůže, protože v pigmentových buňkách podporují tvorbu hnědého barviva melaninu.
  • Příliš dlouhý pobyt na slunci bez náležité ochrany způsobuje, že paprsky poškozují pokožku a může dojít ke vzniku obávané rakoviny kůže. Opalovací prostředky proto musí obsahovat jak filtr UVA, tak i UVB.
  • Při lehkém úpalu lze snadno a rychle pomoci: Postižená místa zchlaďte vlhkými obklady. Lehce zarudlá místa lze zklidnit koupelí ve vlažném podmáslí: vápník, lecitin, minerální látky a stopové prvky utiší podrážděnou kůži. Přilijte do vody ve vaně asi 2 litry podmáslí. Zůstaňte ve vaně asi 15 minut.
  • Při těžkých slunečních spáleninách, které jsou provázeny puchýři a otevřenými ranami, jen ochlaďte pokožku čistou vodou a vyhledejte lékaře!
Sdílet: