Přínos jahod pro zdraví a štíhlou linii. Jahody zdroj cenných vitamínů a minerálních látek.

0

Jahody obsahují z 87 % vodu. Jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálních látek, zejména boru, draslíku, fluoru, fosforu, hořčíku, kobaltu, síry a vápníku. Na ovoce obsahují jahody překvapivě mnoho vláknin, jsou lehce stravitelné a obsahují velice málo přírodního cukru. Mohou být doporučovány při nejrůznějších dietách.

Plody jahod posilují metabolismus, pomáhají při léčbě chorob srdce a cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Mají protizánětlivý účinek, snižují také horečku a zmírňují nachlazení.

Kromě toho také obsahují organické kyseliny, které jahodám dodávají charakteristickou chuť a vůni. Bohužel, ale díky těmto kyselinám (jablečné, citronové, chininové, šťavelové a salicylové) jsou na jahody někteří lidé alergičtí.

Čerstvě trhané zralé jahody jsou jedním z nejlepších darů přírody- jsou sladké, chutnají ohromně a obsahují výjimečně málo kalorií. V hrníčku jahod je pouhých 45 kalorií (188kj), celkem zajímavé množství, které pomůže udržet vaší štíhlou postavu. Jsou výborným zdrojem vitaminu C- zmiňovaný jeden hrníček jahod obsahuje 82 mg, což je 120 % denní doporučené dávky tohoto vitaminu.

A nejen to, jahody jsou bohaté i na vlákninu, které je v jednom hrníčku 2,2g. Pokud ani toto není dostatečný důvod rezervovat jahodám místo v potravinové síni slávy, skutečnost, že obsahují kyselinu ellagovou, je dělá doopravdy velmi speciálními. Pouze dva jiné druhy ovoce- třešně a hroznové víno- obsahují tuto zvláštní látku, která, jak se kázalo, brání karcinogenům měnit zdravé buňky v nádorové.

V lidovém léčitelství se tradičně využívaly k pročištění zažívacího traktu a zlepšení látkové výměny. Navíc jahody výrazně zvyšují sexuální výkonnost obojího pohlaví, což je to dáno podle odborníků vysokým obsahem zinku v semínkách tohoto ovoce. Zinek je přitom nejdůležitější minerál ovlivňující sexuální výkonnost, neboť ovládá množství a sekreci mužského pohlavního hormonu testosteronu, který pomáhá aktivovat spermie.

O jahodách by se toho dalo psát hodně, ale důležité je zařadit je co nejvíce do našich jídelníčku, a to nejen pro jejich vynikající chuť, ale i pro jejich blahodárné účinky na lidský organismus.

Sdílet: