Problémové oblasti a nežádoucí tukové polštářky.

0

Ačkoli váha neukazuje nadváhu, mnoho lidí se svou postavou není spokojeno a při pohledu do zrcadla objevují domnělé chyby na kráse. Důsledným tělesným tréninkem a stravou s nízkým obsahem tuků lze celulitidě i nežádoucím tukovým polštářkům předcházet.

Jen málo žen a stále méně mužů je spokojeno se svou postavou. Překážejí jim především nepěkné polštářky a záhyby, které se tvoří na břiše a hýždích, bocích a stehnech – často právě po úspěšné dietě. „Boky jako Věstonická Venuše“ nebo „pivní břicho“ jsou pramálo lichotivá označení pro tuk na stehnech a v oblasti břicha a boků. Rozlišujeme dva druhy hromadění tuku, resp. dva druhy postavy.

  • Typ A vykazuje spíše centrální rozdělení v podobě jablka a tuk se usazuje převážně uprostřed těla. Tento problém znají především muži jako „pivní břicho“. Takové hromadění tuku je ze zdravotního hlediska na pováženou, neboť většinou svědčí o nepříznivých hodnotách cholesterolu, krevního cukru a krevního tlaku.
  • U typu B se přebytek kalorií usazuje zejména na bocích, nohách a hýždích. K tomuto typu mají sklon většinou ženy. Ukládaní tuku ve tvaru hruškya není ani tak zdravotní jako spíše kosmetický problém. Často ovšem tato optická vada značně zatěžuje především psychiku.

zásadě mají ženy od přírody méně svalových buněk než muži. Jsou geneticky „založeny“ tak, aby dokázaly co nejrychleji a nejbezpečněji ukládat tuk – jako tukovou rezervu pro dodatečnou zátěž během těhotenství a kojení.

Kromě toho mužský metabolismus reaguje při změně stravy, např. při dietě a při tělesné aktivitě ihned pozitivně – tělo rychle „shazuje“ kila, a to rychleji než u žen, neboť mužské tukové buňky jsou menší než ženské a nemohou pojmout tolik tuku.

Sdílet: