Ačkoli váha neukazuje nadváhu, mnoho lidí se svou postavou není spokojeno a při pohledu do zrcadla objevují domnělé chyby na kráse. Důsledným tělesným tréninkem a stravou s nízkým obsahem tuků lze celulitidě i nežádoucím tukovým polštářkům předcházet.
Jen málo žen a stále méně mužů je spokojeno se svou postavou. Překážejí jim především nepěkné polštářky a záhyby, které se tvoří na břiše a hýždích, bocích a stehnech – často právě po úspěšné dietě. „Boky jako Věstonická Venuše“ nebo „pivní břicho“ jsou pramálo lichotivá označení pro tuk na stehnech a v oblasti břicha a boků. Rozlišujeme dva druhy hromadění tuku, resp. dva druhy postavy.
- Typ A vykazuje spíše centrální rozdělení v podobě jablka a tuk se usazuje převážně uprostřed těla. Tento problém znají především muži jako „pivní břicho“. Takové hromadění tuku je ze zdravotního hlediska na pováženou, neboť většinou svědčí o nepříznivých hodnotách cholesterolu, krevního cukru a krevního tlaku.
- U typu B se přebytek kalorií usazuje zejména na bocích, nohách a hýždích. K tomuto typu mají sklon většinou ženy. Ukládaní tuku ve tvaru hruškya není ani tak zdravotní jako spíše kosmetický problém. Často ovšem tato optická vada značně zatěžuje především psychiku.
V zásadě mají ženy od přírody méně svalových buněk než muži. Jsou geneticky „založeny“ tak, aby dokázaly co nejrychleji a nejbezpečněji ukládat tuk – jako tukovou rezervu pro dodatečnou zátěž během těhotenství a kojení.
Kromě toho mužský metabolismus reaguje při změně stravy, např. při dietě a při tělesné aktivitě ihned pozitivně – tělo rychle „shazuje“ kila, a to rychleji než u žen, neboť mužské tukové buňky jsou menší než ženské a nemohou pojmout tolik tuku.