S chutí do léta, aneb jak se ubránit vedru.

0

Od června do září nás slunce, voda a vlahé letní noci lákají ven do přírody. Radost ze života a aktivitu ovem může ztlumit nesnesitelné vedro a žár. Poruchy krevního oběhu a úpal představují stinné stránky tohoto ročního období, a proto je třeba naučit se jim předcházet.

Pohyb na čerstvém vzduchu a na slunci vlévá do žil nový životní elán. Ale vyšší venkovní teplota nám teď může pořádně „zatopit“ a zvednout normální tělesnou teplotu (přibližně 37 stupňů C) chvílemi o jeden až dva stupně. Takovému stavu, podobnému horečce, se organismus brání pocením a rozšířením cév, aby se tělo ochladilo a vydalo co nejvíce tepla. Zarudlý obličej, perličky potu na pokožce a oteklé nohy jsou viditelnými příznaky přehřátí. V tom případě raději vyhledejte chladnější stinné místo, než vás následkem přehřátí přemůže úpal nebo mdloby (kolaps krevního oběhu).

Vodní režim v těle by se měl v teplých dnech regulovat zvýšeným přísunem tekutin. Nejlépe se k pití hodí minerální voda bohatá na sodík a draslík a ovocné šťávy. Proti kolísání krevního oběhu pomáhá položit si nohy na vyvýšené místo. Právě v létě jsou totiž nohy mimořádně zatížené. Zvláště po dlouhém stání nebo sezení mohou v průběhu dne silně napuchnout, žíly se rozšiřují a my pociťujeme nepříjemné mravenčení, protože krev se hromadí v rozšířených žilách. Často se také objevují lýtkové křeče. Střídavá (skotská) sprcha, hodně pohybu a zvednuté nohy jsou nejúčinnějším opatřením.

letním období nabízejí všechny místní trhy nepřeberné množství čerstvých plodů. Různé bobuloviny, ovoce a spousta zeleniny výrazně zpestří váš zdravý jídelníček. Lehká strava z ryby či studená pečeně, křehké saláty s olivovým olejem lisovaným zastudena nebo chutné tvarohové pokrmy nasytí, aniž by nadmíru zatěžovaly krevní oběh. Ostré koření rovněž pomáhá překonávat malátnost a vedra. Obyvatelé Středomoří, zvyklí na horké počasí, nám svou kuchyní ukazují, která jídla v létě nejvíc chutnají a prospívají. Na Krétě je srdeční infarkt prakticky neznámý, protože spotřeba olivového oleje na osobu je na ostrově velmi vysoká.

Jestli-že vám dává vedro obzvlášť zabrat, osvěžte se extraktem z aloe vera (koupíte v lékárně), který uchovávejte v ledničce. Navlhčete extraktem tenký bavlněný šátek a položte si jej na 10 minut na obličej- určitě vás to osvěží.

Když při velkém vedru otečou nohy, ztěžknou jako olovo nebo se v nich objeví mravenčení, znamená to, že krev nemůže cirkulovat a hromadí se v nohách. Pomůže následující cvik: Postavte se a pomalu podupávejte napřed pravou a pak levou nohou. Postupně zrychlujte a po 2 minutách dupejte co nejrychleji. Těmito svalovými pohyby jste uvedli v činnost jakési žilové čerpadlo, které usnadňuje odtok krve z nohou k srdci.

Sdílet: